Lajit

EYOF 2021 lajit

Vuoden 2021 Nuorten Euroopan Talviolympiafestivaaleilla tytöt ja pojat kilpailevat yhdeksässä eri lajissa. Lajeista mukana ovat alppihiihto, ampumahiihto, jääkiekko, lumilautailu, maastohiihto, short track, taitoluistelu, yhdistetty ja mäkihyppy Ensimmäistä kertaa EYOF historiassa jääkiekossa ja yhdistetyssä ovat mukana myös tytöt.

Alppihiihto

Paikka: Vuokatinrinteet Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Pujottelu, paripujottelu, sekaparipujottelu
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Alppihiihto

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Pujottelu tytöt

Ti 9.2.

Pujottelu pojat

Ke 10.2.

Paripujottelu Team Event

To 11.2.

Paripujottelu tytöt

Pe 12.2.

Paripujottelu pojat

Ampumahiihto

Paikka: Vuokatti Sport ampumahiihtostadion, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 6km / 7,5km pikamatka, 10km / 12,5km normaalimatka, sekaviesti 2 x6 km & 2 x 7,5km
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa / huoltajaa

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Ampumahiihto

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Pikamatka tytöt 6km
Pikamatka pojat 7,5km

Ti 9.2.

Viralliset harjoitukset

Ke 10.2.

Normaalimatka tytöt 10km
Normaalimatka pojat 12,5km

To 11.2.

Normaalimatka tytöt  10km                            Normaalimatka pojat 12,5km

Pe 12.2.

Sekaviesti 2x6km + 2×7,5km

Jääkiekko

Paikka: Kajaanin jäähallit, Kuntokatu 13, 87100 Kajaani, Sivusto
Ikäryhmä: 2004-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 6 joukkueen turnaus sekä tytöillä että pojilla
Joukkueen koko: 18 pelaajaa, 2 maalivahtia, 5 valmentajaa/huoltajaa. Osallistuvat maat ilmoitetaan myöhemmin.

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Jääkiekko

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Alkusarja tytöt
Alkusarja pojat

Ti 9.2.

Alkusarja tytöt Alkusarja pojat

Ke 10.2.

Alkusarja tytöt Alkusarja pojat

To 11.2.

Alkusarja tytöt Alkusarja pojat Sijoitusottelut Pronssiottelu

 

Pe 12.2.

Finaalit tytöt
Finaalit pojat

Lumilautailu

Paikka: Vuokatin rinteet, Veikontie 5, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2004-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Slopestyle, Big Air
Kiintiö: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Lumilautailu

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Viralliset harjoitukset

Ti 9.2.

Big Air tytöt karsinta ja finaali
Big Air pojat karsinta ja finaali

Ke 10.2.

Viralliset harjoitukset

To 11.2.

Slope Style karsinta tytöt
Slope Style karsinta pojat

Pe 12.2.

Slope Style finaalit tytöt
Slope Style finaalit pojat

Maastohiihto

Paikka: Vuokatti Sport maastohiihtostadion, Opistontie 4, 88610 Vuokatti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2004 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 7,5km / 10km (V), 5km / 7,5km (P), Sprint (V), sekaviesti (2xP + 2xV)
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Maastohiihto

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Tytöt 7,5km (V)
Pojat 10km (V)

Ti 9.2.

Viralliset harjoitukset

Ke 10.2.

Tytöt 5km (P)
Pojat 7,5km (P)

To 11.2.

Sprintti tytöt (V)
Sprintti pojat (V)

Pe 12.2.

Sekaviesti 4x5km (P+V)

Mäkihyppy

Paikka: Lahden Urheilukeskus, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti, Sivusto
Ikäryhmä: 2003-2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: HS100, HS100 Joukkuemäki pojat, HS100 Sekajoukkumäki
Joukkueen koko: 4 tyttöä, 4 poikaa, 4 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Mäkihyppy

Su 7.2.

 

Ma 8.2.

 

Ti 9.2.

Viralliset harjoitukset tytöt
Viralliset harjoitukset pojat

Ke 10.2.

HS100 pojat

To 11.2.

HS100 tytöt
HS100 pojat joukkuemäki

Pe 12.2.

HS100 Sekajoukkuemäki

Short track

Paikka: Vuokatti Areena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Ikäryhmä: 1.7.2004-30.6.2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: 500 m, 1000 m,  1500m, 3000 m sekaviesti (2 tyttöä & 2 poikaa samasta maasta)
Joukkueen koko: 2 tyttöä, 2 poikaa, 2 valmentajaa/huoltajaa

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Short track

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Viralliset harjoitukset

Ti 9.2.

Tytöt 1500m
Pojat 1500m

Ke 10.2.

Tytöt 500m                      Pojat 500m 

To 11.2.

Tytöt 1000m Pojat 1000m

Pe 12.2.

Sekaviesti 3000m

Taitoluistelu

Paikka: Vuokatti Areena, Opistontie 4, 88610 Vuokatti
Ikäryhmä: 01/07/2004 – 30/06/2006 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: Lyhytohjelma ja vapaaohjelma
Joukkueen koko: 1 poika, 1 tyttö, 2 valmentajaa/huoltajaa, 1 tuomari

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Taitoluistelu

Su 7.2.

Viralliset harjoitukset

Ma 8.2.

Lyhytohjelma tytöt Lyhytohjelma pojat

Ti 9.2.

Viralliset harjoitukset

Ke 10.2.

Vapaaohjelma pojat

To 11.2.

Vapaaohjelma tytöt

Pe 12.2.

Yhdistetty

Paikka: Lahden Urheilukeskus, Salpausselänkatu 8, 15110 Lahti
Ikäryhmä: 2003 – 2005 syntyneet tytöt ja pojat
Lajit: HS100 & Individual Gundersen, Sekajoukkuekisa
Joukkueen koko: 4 poikaa, 4 tyttöä, 4 valmentajaa/huoltajaa.

Laji

Su 7.2.

Ma 8.2.

Ti 9.2.

Ke 10.2.

To 11.2.

Pe 12.2.

Yhdistetty

Su 7.2.

 

Ma 8.2.

Viralliset harjoitukset tytöt ja pojat

Ti 9.2.

HS100 & Individual Gundersen Pojat

Ke 10.2.

HS100 & Individual Gundersen Tytöt

To 11.2.

 

Pe 12.2.

HS100 & Sekajoukkuekisa